Razvoj Pristupačnih Web Sajtova

Pristupačnost weba je dizajn i razvoj web sajtova, mobilnih uređaja i drugih tehnologija na način da ih osobe s invaliditetom mogu lako koristiti.

PRISTUPAČNOST WEB SAJTA

Pristupačnost weba je dizajn i razvoj web sajtova, mobilnih uređaja i drugih tehnologija na način da ih osobe s invaliditetom mogu lako koristiti. Mogućnost da osobe sa oštećenjem vida pretražuju bilo koji web sajt, čitaju sadržaj sajta i interagiraju sa njim, od velikog je značaja za njihovu adaptaciju na život.

Digitalni život, koji je prisutan u svim sferama naših života, učinio nas je ovisnim o web sajtovima i mobilnim aplikacijama, odnosno o internetu. Uzimajući u obzir da je internet važan resurs za sve u obrazovanju, zapošljavanju, trgovini, zdravstvu, kupovini, zabavi i mnogim drugim pitanjima, to je osnovno pravo za osobe s invaliditetom.

Iako postoje određene obaveze u vezi s pristupačnošću u Zakonu o osobama s invaliditetom u našoj zemlji, koja je potpisnica Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima osoba s invaliditetom, kada pregledamo web sajtove javnih ili privatnih institucija, možemo vidjeti da su vrlo malo njih proveli studije pristupačnosti. Sa razvojem pristupačnog web sajta, mnoge prepreke će biti prevaziđene i omogućit će se pristup informacijama i pristup osobama s invaliditetom.

Mogućnost Detekcije Web Sajta od Strane Osoba s Invaliditetom

Postoje specijalni softveri koji pomažu osobama s invaliditetom da koriste računare ili mobilne uređaje. Ovi softveri omogućavaju osobama s invaliditetom efikasno korištenje web sajtova i aplikacija.

Iz tog razloga, podrška ovih programa treba biti uključena prilikom razvoja pristupačnog web sajta, a pripremljena infrastruktura sajta treba podržavati ove softvere.

Slike, tekstovi sadržaja i struktura kodiranja moraju biti prikladni za ove softvere.

Korištenje Alternativnog Teksta

Alternativni tekstovi trebaju biti korišteni u svim područjima gdje nema teksta u sadržaju web sajta. U sekcijama kao što su logo, vizuali, forme itd., treba koristiti "naslove, opise, alternativne tekstove", dok u audio i video sadržajima treba koristiti "tekstualne oznake", a za slike i figure treba koristiti "longdesc" ili "alt tekstualne opise".

U multimedijalnom sadržaju, titlovi mogu biti korišteni za osobe s oštećenjem sluha, a korištenje tekstualnog opisa za osobe s oštećenjem vida također će biti korisno.

Mogućnost Obavljanja Transakcija u Sadržaju Sajta

Dosezanje sadržaja stranice do pristupačnog nivoa i dosezanje nivoa koji može biti percipiran od strane osoba s invaliditetom trebala bi biti samo jedan od stubova studija pristupačnosti. Na pristupačnom web sajtu, korisnik bi trebao lako dosegnuti željeno mjesto, kliknuti na njega i popuniti obrazac ako postoji, kako bi efikasno koristio sajt.

Primjer 1

Šta treba uzeti u obzir za korisnika s oštećenjem vida koji pristupa stranici sa obrascem za zahtjev:

- Treba postojati objašnjenje o obrascu
- Polja obrasca trebaju biti razumljiva prilikom popunjavanja
- Funkcije audio verifikacije trebaju biti korištene umjesto dodataka koji zahtijevaju vizuelnu podršku, kao što je Verifikacioni Kod
- Polja za izbor u obrascu, stilizirane opcije, itd. trebaju biti omogućene korištenjem prečica i tipki za usmjeravanje
- Nakon popunjavanja obrasca, treba dostaviti informacije o završetku transakcije i detaljima

Primjer 2

Šta treba uzeti u obzir za korisnike s oštećenjem vida koji žele kupovati:

- Treba omogućiti preusmjeravanja kako bi se olakšalo dodavanje željenog proizvoda ili usluge u košaricu
- Sadržaj košarice treba biti predstavljen na detaljan i razumljiv način
- Obrasci na stranicama gdje se unose adresa i podaci za naplatu trebaju biti jednostavni za popunjavanje i informacije trebaju biti prezentirane u svakom koraku
- U fazi plaćanja, koja metoda plaćanja može biti korištena, ako je preferirano plaćanje kreditnom karticom, treba olakšati unos podataka kreditne kartice
- Na stranicama koje nazivamo "rezultat narudžbe" do kojih se dolazi nakon narudžbe, svi detalji narudžbe trebaju biti predstavljeni zajedno sa opisima

Mogućnost Korištenja Web Sajta sa Tastaturom

Svi sadržaji na stranicama sajta trebaju biti dostupni putem tastature i obrade trebaju biti moguće. Pristup poljima sa linkovima, naslovima, tabelama, obrascima i padajućim menijima treba biti jednostavan. U tu svrhu se koriste posebne funkcije tipki.

Laka Navigacija na Sajtu

Korisnici s invaliditetom trebaju se moći kretati po sajtu udobno i treba biti razumljivo na kojoj stranici ili kojem dijelu sajta se nalaze.

Treba biti lako pristupiti područjima koja smo nazvali naslovima unutar stranica. Prilikom pristupa stranici sa najavama ili vijestima, korisnik s invaliditetom treba moći pristupiti naslovu koristeći tastaturu. Neki dijelovi koji se ponavljaju unutar sajta ne trebaju biti prikazani korisniku na ciljnim stranicama na ovaj način.

Naslovi stranica su važni za korisnike s invaliditetom. Naslovi stranica koje smo nazvali naslovima pristupne stranice pružaju informacije o toj stranici. Važno je za korisnike s invaliditetom da se ovi naslovi pripreme sa ispravnim tekstovima.

Sa "aplikacijama" koje nazivamo oznakama linkova, sažeti podaci mogu biti dati o stranici koja će biti posjećena kada se klikne na linkove u sadržaju stranice. Na ovaj način, korisnik s invaliditetom klikne na željeni link i pristupa samo stranici na koju želi otići.

Funkcionalnost Pristupačnosti Web Sajta

Web sajt, koji je razvijen kao pristupačan, može dobiti visoke ocjene na testovima. Ali, također treba biti funkcionalan za korisnike s invaliditetom. Vrlo je lako ispraviti greške u testovima obavljenim samo sa pomoćnim softverom. Ali također je potrebno pronaći odgovore ili rješenja na mnoga pitanja, kao što su da li korisnici mogu uhvatiti osnovnu ideju sajta, da li mogu pristupiti sadržajima kao što su vijesti ili najave, da li mogu iskoristiti sve njegove funkcije.

Kako bi se razvio funkcionalno pristupačan web sajt za korisnike s oštećenjem vida, potrebno je fokusirati se na dva važna aspekta:

Kada korisnici pristupe ovom web sajtu, oni odgovaraju na pitanja "šta traže, šta istražuju, zašto dolaze na ovaj sajt"

Kako će korisnici s oštećenjem vida koristiti ovaj web sajt

Primjer:

Korisnici web sajta Gradske Linije, koji smo razvili kao pristupačan web sajt, čitaju informacije kao što su rasporedi trajekata, vremena polazaka, najave otkazivanja u sadržaju sajta ili saznaju koje linije mogu koristiti za odlazak s jednog mjesta na drugo.

Iz tog razloga, korisnici s oštećenjem vida trebaju lako pristupiti ovim sadržajima kada pristupe web sajtu Gradske Linije i trebaju moći pravilno slušati ove sadržaje putem pomoćnih sredstava.

Testovi Pristupačnosti

Pristupačan web sajt se prvenstveno testira kroz programe za čitanje ekrana kao što su NVDA i JAWS nakon razvoja. Ovi programi omogućavaju korisnicima s oštećenjem vida da lako navigiraju kroz web sajtove i funkcionalno ih koriste.

Web sajt testiran sa ovim alatima također treba biti testiran od strane stvarnih "korisnika s oštećenjem vida". Korisnici s oštećenjem vida koji će obaviti ovaj test moraju u potpunosti vladati web sajtom, sadržajem sajta i funkcijama sajta.